Blíží se jaro a s ním ideální doba pro to, pomoci svému tělu probrat se ze zimního spánku a vstoupit do něj v plné síle. Máme pro vás několik tipů, jak na jarní detoxikaci organismu přírodní cestou, a jak můžete své tělo podpořit v rámci komplexní péče o vlastní zdraví nejen na jaře.

Detox - fenomén nebo skutečná pomoc tělu?

Co si vlastně pod pojmem detox nebo očista těla představit? Obecně žijeme v době, která dává našemu tělu v mnoha ohledech zabrat. Obklopují nás nekvalitní průmyslově zpracované potraviny, fast foody, “éčka”, smog a v neposlední řadě stres. Z těch (i dalších) se pak do našeho těla dostávají tzv. toxiny, které dělají v těle neplechu a pokud už si s nimi nedovede poradit, mohou vyústit v některou z civilizačních chorob nebo jiných zdravotních potíží.

Přirozená detoxikace probíhá v našem těle permanentně - za úkol ji mají hlavně játra, ledviny a střeva. Není však na škodu ji čas od času podpořit, a právě přelomová období roku (jaro a podzim) jsou perfektním načasováním. Vzhůru do toho! 

1. DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

Začneme poměrně zlehka a podpoříme orgán, který má na starosti distribuci odpadních látek pryč z těla - ledviny. Čistá voda je základ. Lidské tělo je z cca 60 % tvořeno právě vodou a dostatečný přísun tekutin je pro jeho správné fungování nesmírně důležitý. Kromě dalších esenciálních funkcí tělu napomáhá vyplavovat z těla právě odpadní látky. Zkuste tedy dávat pozor na to, kolik toho během dne vypijete. 

2. ZDRAVÁ STRAVA JE ZÁKLAD

Tento tip vás také asi nepřekvapí, ale pestrá odlehčená strava udělá s vaším tělem divy. Pokud začnete přemýšlet, co tělu pravidelně dodáváte jako “palivo”, možná sami poznáte, kde máte největší prostor pro zlepšení. Zkuste na nějaký čas omezit konzumaci masa (třeba jen na pár dní v týdnu nebo ho v rámci očisty třeba na 14 dní vynechat úplně), vyřadit tučná jídla, průmyslově zpracované potraviny a zaměřte se hlavně na konzumaci kvalitní zeleniny a ovoce. Pokud to chcete vzít z gruntu, omezte i potraviny, které často způsobují v těle záněty rozvíjející další onemocnění. Jedná se především o mléčné výrobky, lepek a cukr. Velmi pravděpodobně již po krátkém čase začnete pociťovat více energie, méně únavy, bystřejší smysly a bude se vám lépe usínat. Úbytek váhy nebo snížení procenta tělesného tuku pak bude jenom příjemným bonusem.

3. VSAĎTE NA ZELENÉ POTRAVINY

Jaro je čas, kdy se v zemi začínají objevovat první zelené výhonky, do kterých příroda (a ne náhodou) vkládá tu největší sílu. Zkuste i vy experimentovat s nejrůznějšími klíčky (mungo fazole, čočka, brokolice…), které si můžete jednoduše vypěstovat doma, nebo v dnešní době i koupit na nejrůznějších místech.

Tzv. zelené potraviny, mezi které můžeme zařadit  právě nejrůznější výhonky, ale dále také třeba jednobuněčné řasy, obsahují chlorofyl a řadu důležitých minerálů, vitamínů, aminokyselin a aktivních enzymů. A jak už to tak bývá, příroda zařídí, aby se v nich vyskytovaly v ideálních poměrech. Více se o nich můžete dozvědět třeba v této knize. Pojem superpotraviny už jste možná někde někdy zaslechli, následující 3 adepty mezi ně určitě můžeme zařadit: 

Mladý ječmen

Mladý ječmen (běžně se můžete setkat i s označením zelený ječmen) je skvělý antioxidant a díky obsahu vitaminů a minerálních doplňků z ryze přírodního zdroje dokáže organismus (nejen) v jarním období celkově povzbudit. Ten náš se navíc připravuje z výhonků ječmene pěstovaných v sopečných půdách Nového Zélandu, které jsou velmi bohaté na přirozené živiny.

Chlorella

Chlorella je mikroskopická zelená řasa, která je známá především právě díky svým detoxikačním schopnostem. Podporuje šetrné pročištění těla, přispívá k mikrobiální rovnováze, o které si řekneme později, a podporuje normální trávení a funkci střevního traktu. Bezvadně tedy podporuje očistu jako takovou, včetně zažívání.

Spirulina

Spirulina je druhou ze sladkovodních řas, která v sobě skrývá velkou sílu. Posiluje imunitu, pomáhá s hubnutím, pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi, doplňuje energii a navíc je zdrojem esenciálních aminokyselin a vitaminu B12.

TIP NAVÍC

Všechny z nich máme na e-shopu v BIO kvalitě a to buď v tabletách nebo i v práškovém provedení, které lze přidat do smoothies či dalších nápojů, takže společně s jejich konzumací zvládnete přispět i k pitnému režimu. :) 

A zdaleka nekončíme! Abychom vás nezahltili, článek jsme rozdělili do dvou dílů.

Výroba v ČR

Produkty Nástroje zdraví vyrábíme sami a to zde v ČR. Díky tomu můžeme dohlédnout na jejich vysokou kvalitu.

Věrnostní program

Pro stálé zákazníky máme připravený věrnostní program. Za své nákupy tak získáte ještě víc.

BIO kvalita

V naší nabídce naleznete produkty se samolepkou BIO, které jsou vyrobené ze surovin ekologického zemědělství.