V předchozím díle jsme si řekli o tom, jak je při jarní očistě důležitý pitný režim, zdravá a odlehčená strava a jak může být prospěšná konzumace zelených potravin. Poposuňme se nyní ještě kousek dál. 

4.  ZBAVTE SE NEŘESTÍ

Tenhle odstavec bude asi trochu bolet. Pomyslnou stopku totiž dáváme kouření, alkoholu a ano, i dortíkům k odpolední kávě. Fajn bude i omezení kávy jako takové a ostatních nápojů obsahujících velké množství kofeinu. Zelenou dáváme pouze večerní dvojce kvalitního červeného vína, obsahujícího velký podíl prospěšného resveratrolu a dopolednímu šálku dobrého zeleného čaje, jehož účinek můžete podpořit ještě třeba užíváním EGCG extraktu, který podporuje metabolismus tuků, pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a podpoří kardiovaskulární systém a normální krevní tlak. (No dobře, i kostičce kvalitní hořké čokolády, když už to s mlsnou nepůjde jinak.) 

5. SEZNAMTE JÁTRA A OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Dalším stěžejním orgánem podílejícím se na přirozené detoxikaci těla jsou játra. Pokud nefungují správně, nebude velmi pravděpodobně fungovat správně ani váš imunitní systém, trávení a v návaznosti na to tělo jako celek. Není tedy od věci jim čas od času věnovat adekvátní péči.

Očista jater se dá příjemně podpořit ryze přírodní cestou. Jak? Ostropestřcem. Jedná se o bylinu, která představuje tradiční prostředek na podporu jejich funkce a využívá se doslova od nepaměti. V přírodě se vyskytuje především ve Středomoří a na první pohled vypadá jako nenápadný bodlák. Kromě příznivého vlivu na játra rovněž podporuje trávení, přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi a podporuje normální činnost srdce.Jeho semena se používají na čaje, tinktury nebo se z nich popř. lisuje olej. Náš extrakt pochází z Francie, je v BIO kvalitě a oproti např. čajům, v něm najdete vysoký podíl účinné látky - silymarinu. 

6. SPĚTE DOSTATEČNĚ (A KVALITNĚ)

Spánek je doba, během které se tělo může věnovat procesům, na které ve dne zkrátka nemá čas. Dopřejte mu ho! Pokud zvládnete denně spát 7-8 hodin, je to ideální. Věnujte péči i tomu, aby vás během spánku nic nerušilo, dostatečně si před spaním vyvětrejte a zkuste omezit dobu strávenou u počítače či mobilu. Vhodné je rovněž spát v co největší tmě – vyzkoušet můžete třeba speciální zatemňovací závěsy, které zamezí přístupu světla z pouličního osvětlení a dalších rušivých elementů. Tzv. předspánková hygiena může být totiž velkou částí úspěchu. Pokud máte se spánkem a usínáním potíže, podívejte se třeba na náš článek Jak rychle usnout a vyzrát na nespavost. 

7.  PODPOŘTE TRÁVENÍ A MIKROBIOM

Kromě toho, co do těla dáváme, můžeme pečovat i o to, abychom mu pomohli přijatou stravu správně zpracovávat a vstřebávat důležité látky. Do hlavní role se tady dostává mikrobiom. Ten obsahuje všechny důležité bakterie, které se nachází v našem trávicím ústrojí. A ačkoliv to možná nezní dvakrát lákavě, je vhodné být s nimi zadobře. Vědecké výzkumy poslední doby totiž naznačují, že kromě trávení má významný vliv nejen na naše zdraví jako celek, ale i psychické rozpoložení, ovlivňování hmotnosti atd. 

Blahodárný vliv na něj mají mj. fermentované potraviny, dostatečný přísun vlákniny a chybu rozhodně neuděláte ani v případě, že se rozhodnete každé ráno pít teplý vývar z kvalitních kostí - ten pomůže nejen vašemu mikrobiomu, ale i kostem, zažívání, dodá tělu i důležité vitamíny a minerály a může být velmi prospěšný v boji s propustným střevem.

8.  VYČISTĚTE NEJEN TĚLO, ALE I MYSL

Pokud jste v permanentním stresu, zkuste zvolnit. Vyhraďte si čas na aktivity, které vám dělají radost - ať už se jedná o procházky venku, oblíbenou sportovní aktivitu, četbu nebo cokoliv dalšího. Péče o psychickou naši psychickou stránku má totiž úplně stejnou váhu, jako péče o tělo fyzické.

9. CHOĎTE DO SAUNY

Pokud jste příznivci saunování, máte další bod k dobru. Sauna totiž sama o sobě podporuje vylučování toxinů - tentokrát prostřednicvím našich potních žláz. Kromě toho má příznivý vliv na naši obranyschopnost, regeneraci, termoregulaci, kardiovaskulární systém a v neposlední řadě i psychiku. 

10. VYZKOUŠEJTE PŮSTY

Pokud vás vyděsil už nadpis, zkuste si jednoduše říct, po kolikáté hodině už nebudete jíst (což je vlastně jedna z forem tzv. přerušovaného půstu). Ideálně to zkuste naplánovat tak, abyste nechodili spát s plným břichem. Pokud máte odvahy více a nejste na poli zdravého stravování úplnými nováčky, zkuste během týdne zařadit půsty. 24 hodinový půst dá tělu skvělou příležitost si odpočinout od neustálého trávení a nechá ho zaměřit se na další důležité procesy. Nepouštějte se ale rovnou do velkých experimentů, které by tělo spíše vystresovaly, zkuste jednoduše poslouchat své tělo.


Výhodou všech výše uvedených bodů je to, že je můžete je v rámci péče o své zdraví praktikovat po celý rok. A počítá se úplně každý kousek skládačky. Pokud vám jde ze všeho hlava kolem, nic si z toho nedělejte a běžte si odpočinout. Jarní únava je totiž téma samo o sobě. Jak vyzrát na ni si řekneme příště. 

Výroba v ČR

Produkty Nástroje zdraví vyrábíme sami a to zde v ČR. Díky tomu můžeme dohlédnout na jejich vysokou kvalitu.

Věrnostní program

Pro stálé zákazníky máme připravený věrnostní program. Za své nákupy tak získáte ještě víc.

BIO kvalita

V naší nabídce naleznete produkty se samolepkou BIO, které jsou vyrobené ze surovin ekologického zemědělství.