Jak nakupovat plnospektrální zdroje světla

Zdroje světla plnospektrální, celospektrální, fullspectrum, daylight spektrum, natural spektrum, true color.

 

V České republice zatím nemáme žádnou normu pro tzv. zdravé, čili plnospektrální zdroje světla. Abychom se vyhnuli nákupu nekvalitního výrobku, je důležité znát alespoň základní informace.

Určitou inspirací nám může být systém používaný v Americe, kde je trh se zdroji plnospektrálního světla mnohem rozvinutější než v Evropě. Norma FDA (Úřad pro potraviny a léčiva) sleduje u světelných zdrojů dva parametry:

Index podání barev Ra (CRI), který udává podobnost světa měřeného světelného zdroje a ideálního zdroje, obvykle Slunce nebo černého tělesa při určité teplotě (Ra=100). Například Vita-Lite (USA) má Ra 91- 96, NASLI (EU) 98 pro lineární zářivky a 92 pro kompaktní zářivky. Běžné zářivky přitom dosahují hodnoty kolem 65.

Náhradní teplota chromatičnosti Tc (CCT), která udává barevnou teplotu náhradního světleného zdroje. Pod 6000 K převažuje žlutá (teplejší), nad 7000 K modrá (studenější) a 6500 K je ekvivalentem bílého poledního světla.

Podle normy FDA může výrobce označit jako plnospektrální (Full Spectrum) pouze světelné zdroje, jejichž Ra>90 a Tc 5500-6500 K.

Protože v ČR v této oblasti zatím neplatí žádný závazný předpis, mohou výrobci označovat světelné zdroje jako plnospektrální i v případě, že nedosahují parametrů stanovených FDA.

Při nákupu také vždy zkontrolujte hodnotu Ra, která musí být větší než 90. V ČR nemusí být Ra na výrobcích uvedeno. Pokud ale dosahuje hodnot nad 90, výrobce se s tím vždy rád pochlubí. Lze tedy předpokládat, že pokud na světelném zdroji Ra vyznačeno není, pravděpodobně se nejedná o zdroj plnospektrální.

Dále se vždy zajímejte o teplotu chromatičnosti Tc, která musí být v rozmezí 5500-6500 K. Dnes se ovšem vyrábějí i kompaktní zářivky malých příkonů (cca 7-11 W) s teplotou chromatičnosti až 7200 K. Ty mohou být rovněž řazeny mezi zdravé osvětlení, pokud ovšem mají Ra minimálně 90.

Zářivky mohou produkovat tři barvy bílého světla: teplou bílou, studenou bílou a denní bílou. Plnospektrálnímu osvětlení přitom odpovídá označení "true color", "daylight spektrum", "fullspectrum", "natural spektrum" a v češtině "denní bílá plnospektrální". Někdy se používá i termín "celospektrální", ten však není zcela přesný, neboť světlo každé žárovky i zářivky obsahuje všechny barvy spektra, jejich procentuelní zastoupení se ale může od slunečního záření výrazně lišit.

Důležitý je i výrobce zdroje, zejména pokud jde o kompaktní a trubicové zářivky. Anglické či německé nápisy na krabičce totiž nezaručují, že produkt pochází z Evropy či USA, kde se v současnosti plnospektrální zdroje vyrábějí (na světě je pouze několik výrobců). Při nákupu se tedy vždy ptejte, odkud výrobek pochází.

Podezřelá může být i příliš nízká cena. Ceny plnospektrálních trubicových zářivek se v západní Evropě pohybují mezi 12-25 Euro (tedy cca 330-600 Kč) a plnospektrálních kompaktních zářivek 20-25 Euro (580-700 Kč) za kus. U výrazně levnějších výrobku je velká pravděpodobnost, že buď není v pořádku kvalita poskytovaného světla, nebo technická kvalita výrobku.


  • Masmi
  • Ott-Lite
  • Nasli
  • Medisana
  • Blue Step
  • Nasli Vision Friendly
  • Organic