Nimbová kosmetika a její použítí v léčbě kožních nemocí

Nimbová kosmetika a její použítí v léčbě kožních nemocí

Azadirachta indica, česky nimba, je asijský strom s výraznými léčivými účinky. Indický medicínský systém Ájurvéda nimbu používá jako jednu z hlavní složek své lékárny a její mimořádné léčivé schopnosti potvrzuje i řada moderních studií. Zvláště pozoruhodné jsou zejména účinky v léčbě kožních nemocí.

V posledních dvou desetiletích bylo provedeno více než 200 studií, které dokazují rozsáhlé pozitivní účinky nimbových výtažků na lidský organismus:

 • Účinně ničí rakovinné buňky a dokáží též redukovat již vzniklé zhoubné nádory (Journal of Ethnopharmacology, prosinec 2005).
 • Flavonoid azharon má výrazný antioxidační potenciál (viz Journal of Ethnopharmacology, květen 2006). Předmětem zkoumání jsou i antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky.
 • Extrakt z listů má léčivý efekt na vředovou chorobu žaludku (viz Life Science, říjen 2004).
 • Studie zveřejněná v časopise The Journal of General Medicine dokazuje, že užívání výtažků z nimbových listů a semen redukuje potřebu inzulinu až o 20-50 %.
 • Obsažený nimbidin normalizuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a upravuje srdeční arytmie.
 • Prostaglandinové inhibitory přinášejí úlevu od bolesti, včetně migrény.
 • Výtažky z listů snižují úzkost podobně efektivně jako diazepam.
 • Nimba ničí bakterie způsobující zánět dásní a zubního lůžka a jsou rezistentní vůči penicilinu i tetracyklinu. Používání nimbové zubní pasty a zubního prášku je zároveň prevencí zubního kazu, krvácivosti dásní a paradontózy a také odstraňuje zápach z úst. Na rozdíl od antibiotik nepřispívá k rozvoji alergií a neničí tělu prospěšné bakterie a mikroorganismy.
 • Nimbový olej má rovněž výrazné repelentní účinky (viz výzkum Texas A&M University). Velice efektivně odpuzuje nejen veškerý bodavý hmyz (včetně komárů rodu Anopheles přenášejích malárii), ale i klíšťata a pouštní blechy, a to až po dobu 12 hodin od aplikace. Na rozdíl od syntetických repelentů navíc neobsahuje potenciálně nebezpečné N,N-diethyl-m-toluamidy, zvané DEET, a proto je vhodný i pro děti včetně kojenců i na poraněnou pokožku.

Nimba v léčbě kožních nemocí

Přesný mechanismus, jak nimba působí při léčbě kožních potíží, není doposud znám. John Conrick, prezident Neem Association, k tomu ale říká: "Podle Ájurvédy jsou kožní nemoci způsobeny nadbytkem sladkých substancí v těle. Jejich léčba proto spočívá především v dodávání jejich protikladu, tedy látek hořkých. A právě ty jsou v nimbě obsaženy ve velkém množství."

Důležitá je i schopnost likvidovat viry, bakterie a plísně a také vysoký obsah mastných kyselin, které chrání a omlazují pokožku. Díky tomu jsou výtažky z nimby výrazně redukují problémy spojené se suchou pokožkou, zpomalují stárnutí kůže a tvorbu vrásek (doporučuje se aplikovat 1x denně nimbový pleťový krém nebo tělové mléko) a navíc jsou velice účinným prostředkem léčby řady kožních nemocí a obtíží:

 • Podle řady výzkumů je nimba v léčbě psoriázy stejně účinná jako přípravky obsahující steroidy, na rozdíl od nich však nemá žádné vedlejší účinky. Doporučeným způsobem léčby je potírání postižených míst nimbovým krémem nebo tinkturou v kombinaci s používáním mýdla či šampónu.
 • Vysoce účinná je i v léčbě ekzémů, a to i u malých dětí a kojenců. V jednom z testů došlo při aplikaci koupele 2x denně po dobu deseti dnů u všech testovaných osob k vymizení či výraznému ústupu ekzémů, přičemž efekt léčby trval v průměru 3 měsíce. Pro lepší efekt je vhodné koupele kombinovat s potíráním postižených míst nimbovým olejem.
 • Nimbový bělící krém, který obsahuje komplex sedmi bylin s prokazatelným bělicím účinkem, pomáhá při poruchách pigmentace, jako je vitiligo (zde aplikujeme tělové mléko a koupele s přídavkem nimbové tinktury) a stařecké pigmentové skvrny. Ve studii provedené DERMAC LABORATORIES ve Stamfodu byl tento krém aplikován pacientům 1x denně po dobu 12 týdnů. Po této době došlo k zesvětlení barvy jejich stařeckých skvrn o 28,6 % a jejich velikost se zmenšila o 8,6 %. zesvětlení barvy
 • Nimba také ničí bakterie způsobující akné a odstraňuje poškození struktury pokožky, a to až do jednoho roku po jeho vzniku (zde kombinujeme používání nimbového krému a mýdla s aplikací alkoholového extraktu), a také mikroorganismy způsobující lupy (u běžné formy postačuje používání nimbového šamponu, u těžších případů se doporučuje na předtím noc vetřít do kůže nimbový olej).
 • Díky silným protivirovým účinkům léčí i bradavice (1x denně aplikujeme obklad z tinktury) a opary(tinkturu aplikujeme v okamžiku prvních příznaků).
 • Nimba si dokáže poradit i s plísněmi skupiny trichophyton a kvasinkovou infekcí. Oba druhy plísně většinou ustupují po 2-3 denní aplikaci extraktu.
 • Účinně hubí i řadu parazitů, včetně zákožky svrabové (1x denně absolvujeme koupel ve vodě s přídavkem tinktury a poté aplikujeme pleťové mléko) a vši dětské.
 • Nimba podporuje vytváření kolagenních vláken nutných k uzavírání ran. Díky tomu výrazně urychluje hojení všech typů poranění kůže, včetně poškození UV zářením. Zároveň pomáhá předejít i vzniku rakoviny kůže.

V současnosti jsou na našem trhu k dispozici následující přípravky:

Nimbový pleťový krém

Směs nimbového oleje, výtažků z nimbových listů a aloe vera, jojobový olej a bambucké máslo představují dokonalou ochranu pokožky před vlivy prostředí a projevy stárnutí.

Bělicí nimbový krém

Kromě nimbových výtažků obsahuje i komplex sedmi bylin, který blokuje enzym tyrosinázu potřebný pro biosyntézu melaninu. Díky tomu prokazatelně zesvětluje pokožku a redukuje barvu a velikost stařeckých skvrn.

Nimbová pleťová maska

Čistí, detoxikuje a zvlhčuje pokožku, má omlazující účinky a posiluje imunitní systém kůže.

Nimbové tělové mléko

Obsahuje více než 80 % výtažků nimbových listů. Pokožku hydratuje, vyživuje, chrání ji před účinky UV záření, léčí bradavice, lupenku a vitiligo.

Nimbové mýdlo

Jemně čistí pokožku bez narušení její ochranné vrstvy a díky léčivým účinkům se doporučuje osobám trpícím lupenkou, ekzémy, akné, plísněmi a kožními záněty.

Nimbový šampon

Udržuje přirozenou rovnováhu pokožky, obnovuje vlasovou strukturu, zabraňuje třepení konečků azvětšuje objem vlasů. Dále brání tvorbě lupů a pomáhá léčit lupenku.

Nimbový kondicionér

Ideálně doplňuje účinky nimbového šamponu.

Nimbová zubní pasta

Předchází vzniku plaku a zubního kazu, léčí krvácivost a záněty dásní, parodontózu a nepříjemný zápach z úst.

Zubní prášek z nimbové kůry

Díky silnému antibakteriálnímu léčí hnisavé záněty v ústní dutině, parodontózu, krvácení dásní a odstraňuje i nepříjemný zápach z úst.

Nimbový olej

Obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. Léčí ekzémy a lupenku, ničí bakterie, viry a plísně. Podporuje tvorbu kolagenních vláken a tím zpomaluje stárnutí pokožky a urychluje hojení poranění. Lze jej aplikovat přímo na pokožku, nebo přidat několik kapek do jakékoliv pleťové či vlasové kosmetiky.

Extrakt z nimbových listů

Má silné čisticí, hojivé, antibakteriální a antivirové účinky, léčí opary, bradavice, plísně, parodontózu, urychluje hojení ran a zmírňuje tvorbu jizev. Jako přísada do koupele má výrazné léčivé účinky na ekzémylupenku.


 • Masmi
 • Ott-Lite
 • Nasli
 • Medisana
 • Blue Step
 • Nasli Vision Friendly
 • Organic