Proč volit intimní hygienu z organické bavlny?

Bavlněné pohlazení

Proč volit intimní hygienu z organické bavlny

Řada žen dává přednost bavlněnému spodnímu prádlu před syntetickými materiály, protože bavlna „dýchá“ a na rozdíl od syntetiky nezpůsobuje podráždění. Málokterá z nich si ovšem uvědomí, že úplně stejné podráždění mohou způsobit běžné prostředky intimní hygieny. Proč tedy dát přednost tampónům, vložkám a intimkám z organické bavlny?

 

Pokud se domníváte, že běžné tampóny, vložky a intimky se vyrábějí z přírodních materiálů, jste na omylu. Základ většiny z nich tvoří viskóza (umělé hedvábné vlákno vyráběné z celulózy), která je doplněná o plasty a tzv. superabsorpční materiály. Při výrobě se navíc často používají chemická bělidla, protože zářivě bílá vložka či tampón v nás podvědomě vyvolají pocit větší čistoty a „hygieničnosti“ než jejich přirozeně zašedlá varianta. A mnohé výrobky jsou dokonce i parfémované – pochopitelně opět syntetickými vůněmi.

Předejděte pocitu suchosti a podráždění

Viskóza ve spojení s plasty „nedýchá“, což samo o sobě může u citlivějších osob vyvolat podráždění sliznic. U tampónů z těchto materiálů navíc dochází k uvolňování drobných vláken, která tento problém zvýrazňují. Většina žen, které používají tampóny, si právě z tohoto důvodu v posledních dnech menstruace stěžuje na suchost a podráždění poševní sliznice. Problém mohou způsobovat i použitá bělidla a další chemikálie (chloriny, dioxiny a další), které se prostřednictvím sliznic vstřebávají do krevního oběhu.

Menstruační vložky jsou sice v tomto směru šetrnější než tampóny, protože nepřicházejí do tak úzkého kontaktu se sliznicemi, na druhou stranu je ovšem při jejich výrobě použit větší podíl plastů. Velký problém ovšem mohou představovat intimky, které jsou sice rovněž v menším kontaktu se sliznicemi, ale zato je používáme neustále, nikoliv jen pár dní v měsíci.

Další aspekt, který zajímá stále více lidí, je ochrana životního prostředí. Jakmile jsou při výrobě prostředků intimní hygieny použity syntetické materiály, vzniká jen velmi obtížně odbouratelný odpad. A když si uvědomíme, kolik průměrná žena spotřebuje za život vložek, tampónů i intimek, a vynásobíme to počtem žen ve vyspělém světě, vyjde nám z toho poměrně značný ekologický problém.

Řešení jménem bavlna

„S bavlněnými vložkami a tampóny jsem se poprvé setkala před dvěma lety, na studijním pobytu v Londýně,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletá Klára. „Moje španělská spolubydlící nic jiného nepoužívala a zdaleka nebyla důvodem jen její vášeň pro ekologii. Vyprávěla mi, že dřív jí trápily gynekologické záněty, které s přechodem na bavlnu zcela zmizely. Nakonec jsem se nechala přesvědčit a zkusila to. Skvělé byly hlavně tampóny – žádné vysušené sliznice, na které jsem byla při menstruaci zvyklá. A dokonce jsem začala pravidelně používat i intimky, protože s bavlněnými nemám ten neustálý pocit zapaření. Po návratu domů jsem zjistila, že není problém bavlněné vložky a tampóny sehnat na internetu, a ke klasice jsem se tedy naštěstí vrátit nemusela.!“

Výrobky z bavlny jsou čistě přírodní, umožňují pokožce a sliznicím volně dýchat a neuvolňují vlákna, která by mohla způsobit podráždění. Jsou stoprocentně biologicky odbouratelnéa a navíc nejsou při jejich výrobě používány žádné chemikálie, které by mohly prostupovat sliznicemi do krevního oběhu a zatěžovat organismus. Musí jít ovšem o bavlnu organickou, při jejímž pěstování nebyly užívány žádné pesticidy, herbicidy a chemická hnojiva. Tyto látky totiž nejenom zatěžují životní prostředí, ale mohou se též dostat do hotových bavlněných vláken a odtud pak do našeho těla.

 

Přednosti výrobků intimní hygieny z organické bavlny

-       Jde o 100% přírodní materiál nezpůsobující podráždění.

-       Jsou příjemné na dotyk a umožňují pokožce a sliznicím „dýchat“.

-       Neuvolňují drobná vlákna, která mohou dráždit sliznici.

-       Neobsahují žádné dráždivé chemikálie, které by se mohly vstřebat do krevního oběhu.

-       Jsou plně biologicky odbouratelné a nezatěžují životní prostředí.

 

 

 


  • Masmi
  • Ott-Lite
  • Nasli
  • Medisana
  • Blue Step
  • Nasli Vision Friendly
  • Organic