Sklivec

Dr.Marc Grossman

Usazeniny jsou obvykle způsobeny shlukováním buněk či proteinů ve sklivci. Mohou být též následkem nesprávného vývoje oka v prenatálním období. Cévy, které prorůstají centrem oka se následně rozpouštějí, k čemuž dochází obvykle v průběhu posledních tří měsíců před porodem. Někdy ovšem nezmizí docela, a to, co vnímáme jako usazeniny, jsou ve skutečnosti stíny těchto prenatálních cév.

K usazeninám dochází též při odchlípnutí sklivce. Tkáň, která pojí sklivec s očním nervem, obsahuje pigment ve tvaru kruhu. Tento když se oddělí a pluje před sítnicí, je vnímán jako rušivý stín. Celá čtvrtina Američanů má zkušenost s odchlípnutím sklivce, naštěstí však ne s odchlípnutím sítnice, což je daleko vážnější případ.

Usazeniny se často vyskytují u krátkozrakých osob, dále též u osob alergických a lidí s kandidózami. Odchlípnutí sklivce je též poměrně běžné u diabetiků, přičemž nejčastěji tímto problémem trpí lidé starší 70 let.

Program preventivní péče

Strava - cílem dodržování stravovacích pravidel je ulevit játrům.

 • Jezte dostatek ryb, sóji, mandlí, slunečnicových a sezamových semínek pro získání proteinu. Vyhýbejte se masu, a to i drůbežímu, vejcím, mléčným výrobkům a většině ořechů.
 • Jezte neloupanou rýži a celozrnné produkty, nejezte rafinované a zpracované produkty (například bílý chléb a těstoviny).
 • Ke slazení používejte nesířenou melasu aovocné šťávy místo cukru, čokolády či medu.
 • Pijte rýžové, mandlové a sójové mléko, bylinné čaje a ředěné ovocné šťávy místo kávy, čaje, alkoholu a mléka.
 • Při úpravě potravy dávejte přednost vaření v páře či pečení před smažením.
 • Jezte hodně zeleniny s výjimkou některých druhů, jako jsou rajčata, paprika nebo lilek.
 • Snižte spotřebu ovoce, zejména citrusových plodů, zaměřte se spíše na ananas a hroznové víno.
 • Omezte sůl.

Přirozená péče o zrak
Vitamíny a minerály

Existují některé živiny, které jsou velmi užitečné při omezení tvorby usazenin. Další, které jsou doporučené najdete na konci této kapitoly v části „ Prevence proti usazeninám“.

Vitamín C – posiluje pojivové tkáně v oku a zároveň se koncentruje ve sklivci, kde ho můžeme najít v daleko. Nekonzumujte denně víc než 1 500 mg tohoto důležitého vitamínu za den. Vyšší dávky mohou totiž zhoršít vstřebávání minerálů jako např.kalcia, chromu a mědi, a vést tak k poškození sklivce.

Kalcium – posiluje pojivové tkáně očí. Nízká hladina kalcia v krvi, zvláště v poměru k fosforu, je spojena s krátkozrakostí a tvorbou usazenin.

Chrom – napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, krevní oběh a metabolismus tuků, je účinný při prevenci krátkozrakosti, snižuje riziko degenerace sklivce a usazenin. Nedostatek chromu riziko vzniku těchto očních potíží znatelně zvyšuje.

Měď – je nezbytná pro antioxidační enzym, který chrání sklivec před škodlivými účinky UV záření.

Glukosamin sulfát – opravuje pojivové tkáně sklivce.

Magnézium – tento minerál účinkuje proti alergiím a při problémech s cukrem v krvi.

N – acetyl – cystein a kyselina lipoová – pomáhají napravovat poškozené pojivové tkáně.

Fosfor – vápník a fosfor spolupůsobí při zachování rovnováhy kyselosti v organismu. Je-li tato rovnováhy porušena, zvyšuje se riziko vzniku usazenin. Vzhledem k obecně vysokému příjmu fosforu v typické americké stravě ( hodně sody a masa ), vyhýbejte se proto dalšímu příjmu fosforu.

Tradiční čínská medicína

Podle tradiční čínské medicíny tvorba usazenin indikuje zanesení jater, ledvin a střev. Byliny a akupresurní body předepsané proti usazeninám byly vybrány pro jejich schopnost eliminovat zanesení těchto orgánů tak, aby sklivec oka zůstal prostý těchto skvrn.

Akupresura

Prohlédněte si „Program prevence tvorby usazenin“ na konci této kapitoly akupresurní body, které jsou již dlouhou doby užívány při tradičním ošetřování problémů se zrakem.

Bylinné prostředky

Byliny používané v čínské medicíně harmonizují funkce jater a podporují jejich schopnost napomáhat energii, krvi a emocím plynule proudit tělem, myslí a duší. Vyživují krev v meridiánu jater a posilují slezinu i žaludek. Tím napomáhá rozpouštět tekutinu nahromaděnou v oku. Náš výzkum dokazuje, že kombinace čínských, západních a ájúrvédských bylin je v léčbě usazenin velmi účinná.

Hsiao Yao Wan ( prostředek pro úlevu při cestovatelských problémech ) je standartním prostředkem proti nahromadění energie v meridiánu jater. Tyto byliny napomáhají k rozprostření energie po celém těle, tedy i do očí. Nejdůležitější rostlina v této receptuře je tzv. Bupleurum, jejímž hlavním úkolem je překonat překážky a obnovit plynulý tok energie a krve. Pomocnými rostlinami jsou např.kořen pivoňky, dong quai, poria fungus, atractylodes, zázvor a lékořice, které podporují játra a trávicí soustavu. Napomáhají též rozpustit energii, čímž zároveň rozpouštějí tekutinu, způsobující usazeniny.

K čínskému receptu přidáváme ještě další rostliny:

 • přesličku rolní – obsahuje aktivní křemík, který pomáhá při obnově tkání v celém těle, i oku.
 • Jinan dvojlaločný – podporuje krevní oběh.
 • Ostropestřec mariánský – je silné jaterní tonikum, které napomáhá vyčistit krevní oběh.
 • Kořen smetanky – je též jaterním tonikem, které podporuje trávení a udržuje správnou hladinu cukru v krvi.
 • Kombinace všech zmíněných rostlin přináší pozitivní výsledky při úsilí eliminovat nahromadění tekutiny či tvorbu usazenin. Jsou k dostání v „ Health Apothecary“ a „Starfire International“. (viz Zdroje)

Homeopatické prostředky

Arnika, přírodní uhlí a plavuň se ukázaly být velmi účinné při odstraňování usazenin. Přesto lze jen doporučit především vyšetření kvalifikovaným homeopatem, který je schopen odhalit konstituční nerovnováhu, jejímž případným symptomem mohou usazeniny být.

Nošení slunečních brýlí

Investujte do brýlí s kvalitním UV filtrem. UV záření může způsobit vysrážení, degeneraci, zkapalnění a shlukování proteinů v oku. Z takto vzniklých shluků se tvoří usazeniny v oku. Proto je nošení kvalitních brýlí důležitou součástí péče o zrak, zejména pak u starších osob, protože výskyt odchlípnutí sklivce se zvyšuje s postupujícím věkem.

Popis případu

Dvaačtyřicetiletý Paul si stěžoval na velmi nepříjemný výskyt skvrn, které měl neustále před očima. Oční lékař ho vyšetřil, zjistil, že je zdráv a sdělil mu, že s jeho potížemi nelze nic dělat. Jediná možnost je, zvyknout si na ně. To pacient nedokázal a byl pevně rozhodnut najít nějaký způsob, který by mu přinesl alespoň úlevu při jeho problémech. Paul je krátkozraký, ovšem jinak má oči zdravé, netrpí zákalem a oční tlak má v normě. V obou očích se ale vyskytují shluky proteinů, přičemž u pravého oka je problém horší.

Pacientovi jsme doporučili dodržovat části našeho „Preventivního programu“. Podle doložených záznamů se Paulovy problémy s usazeniny zredukovaly o 50%.


 • Masmi
 • Ott-Lite
 • Nasli
 • Medisana
 • Blue Step
 • Nasli Vision Friendly
 • Organic