“Kam nechodí slunce, tam chodí doktor,” praví rčení, které známe asi úplně všichni. V podzimních a zimních měsících světla přirozeně ubývá a jeho úbytek se dokáže negativně projevit nejen na naší náladě a nedostatku energie, ale mnohdy i na našem zdraví. Změna času už je pouze pomyslnou třešničkou na dortu, kterou bychom většinou s díky z dezertu vynechali. Nezbývá nám nic jiného, než sahat po světle umělém a radovat se z toho, když se nám sluníčko jednou za čas ukáže. Co když ale všechno může být trochu jinak?

OD OHNĚ K ZÁŘIVKÁM

Evoluční teorie tvrdí, že se (nejen) lidský druh již odpradávna vyvíjel na slunečním světle a před objevením ohně to byl zároveň jediný dostupný zdroj světla. Dobře víme, jak je světlo a slunce důležité například pro rostliny a zvířata a nejinak je to i u nás lidí. Na světlo je v lidském těle navázána spousta procesů a bez něj bychom jen sotva mohli přežít. Z jeskyní jsme se sice přesunuli do domů, což s sebou přináší mnoho existenční úlevy, ale zároveň i mnoho otazníků. Světlo máme, kdy se nám namane, ale používáme to správné? 

EXISTUJE SPRÁVNÉ A ŠPATNÉ SVĚTLO?

Ano. Ale není to tak jednoduché. Zatímco naši předci trávili venku většinu času, a čerpali tak benefity slunečního světla zcela nevědomě, dnes se přes den čím dál tím častěji zavíráme během celého roku do škol, kanceláří, budov a našich oblíbených domovů, kde je však k dispozici pouze světlo umělé. A teď právě přichází na řadu důležitost typu světla a jeho kvality.

NÁŠ TIP: Pro lidské tělo je dostatek sluníčka skutečně stěžejní. Za normálních okolností z něj pokožkou získáváme např. Vitamin D3, který je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu z potravy, je zásadní pro naše kosti a zuby a funkci imunitního systému. V (pod)zimním období jej máme v drtivé většině nedostatek. Dobrou zprávu je, že jej lze během těchto měsíců jednoduše doplňovat prostřednictvím doplňků stravy. Vyzkoušet sluníčko v kapslích! 🙂

MODRÉ SVĚTLO VZAD, ČERVENÉ KUPŘEDU!

Ale kdepak. Mnoho populárních článků nás sice k podobně zjednodušenému přístupu nabádá, ale… Slunce jako takové vyzařuje velmi široké spektrum elektromagnetických vln a různých typů záření. Jen malá část z nich dopadne až k nám na Zem, a ještě menší část jsme schopni rozpoznat přímo naším zrakem. Ze spektra viditelného jsou pro nás důležité úplně všechny složky a v souvislosti s denní dobou pak postupně přebírají větší či menší role.

Zatímco platí, že světlo modré je “zabiják” před spaním, během dne je pro naše fungování zcela nezbytné. Světlo žlutější/oranžové  má zas mnoho benefitů večer, ale pokud bychom si s ním svítili celý den, naše pracovní výkony by zcela jistě exponenciálně klesaly.

Vzhledem k výše uvedenému a logicky vzato je tedy vhodné, aby umělé světlo, které používáme přes den, co nejvíce napodobovalo to sluneční. A teď už se pomalu dostáváme k jádru věci. Možná už jste se někdy setkali s označením plnospektrální osvětlení. Jeho název už sám o sobě napovídá, že obsahuje “plné spektrum” barev, o jehož důležitosti jsme mluvili na začátku. My ho označujeme jako “zdravé světlo” - a ne jen tak pro nic za nic. 🙂 Je z více než 90 % podobné světlu, které vyzařuje Slunce, pro lidské tělo je přirozenější než to, které proudí z obyčejných žárovek, a přináší s sebou nespočet benefitů. 

JAK SE V TOM VYZNAT?

Než se pustíme do dalšího bádání v oblasti světla, pojďme si shrnout to nejdůležitější, co jsme se doposud dozvěděli:

    1. Sluneční záření je pro lidské tělo nezbytné v celém jeho spektru, a měli bychom proto využívat co nejvíce příležitostí trávit čas venku na přirozeném světle.
    2. Potřeba intenzity a typu světla se různí během celého dne a pro co nejlepší fungování našeho těla je vhodné tyto potřeby akceptovat.
    3. V produktivní části dne (při studiu / v práci) potřebujeme světlo intenzivnější (s chladnějším bílým tónem obsahujícím více modré složky).
    4. Večer oceníme teplejšího světlo (více do žluta), které je v tuto dobu mnohem příjemnější pro oči a obsahuje menší množství modré složky, která nepříznivě ovlivňuje spánkový proces.
    5. Plnospektrální osvětlení maximálně napodobuje sluneční světlo a je tou nejvhodnější variantou, která se v souvislosti s výše uvedeným nabízí pro používání během produktivní části dne.

CO DÁL?

Pokud vás problematika zdravého svícení zajímá, začtěte se do knihy “Světlo, lék budoucnosti” od Jacoba Libermana. My se na ni s vámi podíváme zase příště, v dalším díle článku. Probereme, v čem je zdravé světlo prospěšné, co všechno může ovlivňovat, jak může pomáhat s depresemi, jaký má vliv na váš pracovní výkon a poradíme, jak s ním začít pracovat. 

Výroba v ČR

Produkty Nástroje zdraví vyrábíme sami a to zde v ČR. Díky tomu můžeme dohlédnout na jejich vysokou kvalitu.

Věrnostní program

Pro stálé zákazníky máme připravený věrnostní program. Za své nákupy tak získáte ještě víc.

BIO kvalita

V naší nabídce naleznete produkty se samolepkou BIO, které jsou vyrobené ze surovin ekologického zemědělství.