Jarní únava
Cítíte se poslední dobou neustále “přejetí”? Pociťujete únavu, nedostatek energie a valí se na vás i přes první jarní paprsky a rozkvétající přírodu špatná nálada, melancholie nebo dokonce deprese? Ano, i to je jaro… A nesmíme se divit. Naše tělo potřebuje po zimním období znovu nastartovat, přepnout do zcela jiného režimu fungování a je to pro něj náročný proces. Pomozte mu se z něj rychleji vzpamatovat! Poradíme vám, jak na to.
DETOX V HLAVNÍ ROLI
Jedním ze stěžejních bodů je samozřejmě otázka, jaké svému tělu dodáváte palivo ve formě potravy. Pitný režim, odlehčená strava, půsty, očista jater, zelené potraviny, trávení, hubnutí - to jsou všechno pojmy, které úzce souvisí s jarní očistou. A nejvhodnější čas ji svému tělu dopřát je právě teď. Ne na nadarmo naši předci právě v tomto období slavili Masopust a s ním související úpravu stravy. Tady máte našich 10 tipů, jak na jarní očistu, kde se dozvíte, jak svému tělu dopřát kvalitní podmínky pro to, aby mohlo začít rychleji správně fungovat.
SPĚTE JAK SE SLUŠÍ A PATŘÍ
S příchodem jara souvisí i změna času ze zimního na letní. To, že najednou přijdeme o hodinu spánku, má nepříznivý vliv na náš tzv. cirkadiánní rytmus, jehož rozhození dokáže mnohým z nás způsobit potíže na značnou dobu. Dostatek péče tedy věnujte správné (před)spánkové hygieně. Ideálně si navykněte chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu a dopřejte tělu na regeneraci minimálně 7-8 hodin kvalitního spánku. Před spaním větrejte a zajistěte si co největší tmu. Velmi vhodné je i blokovat tzv. modré světlo, které nepříznivě ovlivňuje náš spánkový cyklus. Dobře vám k tomu poslouží například oranžové brýle, které dokáží zachytit až 99 % aktivující modré složky světla. Další tipy najdete třeba v našem článku Jak rychle usnout a vyzrát na nespavost.
Zároveň zkuste nedostatek energie během dne nenahrazovat nadměrným pitím kávy, která vás třeba na chvíli nabudí, ale ve výsledku pak může mít negativní vliv právě na večerní usínání.
NABÍJEJTE SE NA SLUNÍČKU
Blahodárný vliv jarních slunečních paprsků na sobě určitě pociťujete i bez toho, aniž by vám to kdokoliv radil. Kromě toho, že nás první jarní paprsky dokáží hezky zahřát a povzbudit nás po psychické stránce, poskytují nám i velmi důležitý Vitamin D3, který naše tělo dokáže vstřebávat pokožkou. Jeho dostatek je důležitý pro naše kosti (zajišťuje vstřebávání vápníku z potravy), svaly i imunitu.
Vitamin D3 - Sluníčko v kapslích
Slunce na jaře ještě přirozeně není ve své plné síle (a také se před ním velmi často schováváme do kanceláří, domovů a dalších uzavřených prostor) a naše tělo tak obzvláště po zimě trpí jeho nedostatekem. Dobrá zpráva je, že Vitamin D3 můžeme suplementovat i ve formě doplňků stravy. A obzvláště v našem podnebním pásmu jej lze užívat vyjma letních měsíců po celý rok.
PŘÍRODNÍ CESTOU K DOBRÉ NÁLADĚ
Sluníčko dělá divy nejen s naším tělem i náladou, ale pokud vás i přes to provází v tomto období horší nálada, chmurné myšlenky, nadměrný stres nebo podrážděnost, můžete vyzkoušet některý z našich tipů na podporu duševní pohody. Skvěle se hodí třeba L-tryptofan, Šafrán, Mučenka nebo Rhodiola
L-tryptofan obecně patří mezi esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí samo vyrobit a musíme je tak přijímat stravou, popř. vhodnými suplementy. V našem těle se mj. podílí například na tvorbě serotoninu, jehož nedostatečné vyplavování narušuje biochemii v mozku a může souviset s poruchami emoční rovnováhy.
A teď vzhůru do přírody! Doslova i přeneseně. Procházkám na čerstvém vzduchu a na sluníčku fandíme celoročně, přírodu v koncentrovanější podobě pak najdete i v našich extraktech.
CO JSOU TO EXTRAKTY?
Mnoho bylinek obsahuje samo o sobě spoustu prospěšných látek. Extrakty ve formě kapslí jsou pak jejich koncentrovanější formou a mají tedy intenzivnější účinek, než když byliny užíváme např. ve formě čajů nebo přímou konzumací. Mezi naše dnešní hrdiny patří:
Mučenka, která má nejen fascinující květy lahodící oku, ale jejíž síla vám pomůže i lépe usnout a má mimořádné zklidňující účinky.
Šafrán, který pozitivně ovlivňuje celý organismus a přispívá k duševní rovnováze.
A Rhodiola? Ta umí skvěle podpořit v boji s únavou, stresem a navíc i “děravou pamětí”. Jedná se o bylinu nesoucí jméno Rozchodnice růžová, kterou je vhodné užívat právě v obdobích se zvýšenými fyzickými a psychickými nároky.
V neposlední řadě je tu Shogaol, extrakt z kořene zázvorovníku lékařského, který určitě budete znát jako oblíbený druh koření. Že se zázvor hodí hlavně při nachlazení a na zahřátí? Možná, ale určitě stojí za zmínku i to, že přispívá k pocitu vitality a energie a proto může vašemu tělo prospět právě i v tomto období.