Užíváte pravidelně doplňky stravy nebo s užíváním chcete začít a jde vám hlava kolem z toho, jestli je užívat ráno, večer, s jídlem, během jídla, nebo až po něm? Jestli a jak je mezi sebou můžete kombinovat? A jak se vůbec ve výběru zorientovat? Pojďme si dnes ukázat několik nápověd, které vám odpověď tyto otázky mohou usnadnit.

JEDNODUCHÝ NÁVOD NA UŽÍVÁNÍ

Zkrátka neexistuje. Při suplementaci totiž vždy bude záležet na kontextu - jiný režim bude platit pro sportovce, kteří doplňky používají pro zkvalitnění výkonu a lepší regeneraci a zcela jiný pro jedince s nižší fyzickou aktivitou, kteří řeší specifický zdravotní problém. Mezi společné jmenovatele by ale zcela jistě mělo patřit to, že je vždy potřeba brát ohled na optimální čas užívání, formu doplňku, na kombinaci s dalšími doplňky a především na jejich kvalitu

EXISTUJÍ DOPLŇKY STRAVY VHODNÉ ÚPLNĚ PRO VŠECHNY?

Ano i ne. Obecně můžeme vytipovat několik adeptů, kteří by na první pohled mohli být vhodní pro většinu populace - mezi ně patří například Vitamin D3, jehož
nedostatkem trpíme obzvláště v našem podnebném pásmu a v zimním období téměř všichni,
magnesium (hořčík), které bývá označováno za nejvíce deficitní minerál nebo zinek, který je na tom v populaci velmi podobně. Ačkoliv všechny z nich jsou pro naše tělo naprosto nezbytné, vždy je třeba brát v potaz potenciální překážky v užívání. Těmi může být například kombinace s pravidelně užívanými léky nebo další kontraindikace (těhotenství apod.). Pokud u vás tedy přetrvávají potíže, které již řešíte pomocí medikace, určitě je vhodné se vždy poradit přímo s lékařem, zda je dodatečná suplementace konkrétních produktů vhodná.

JAK VYBRAT DOPLŇKY STRAVY?

Složení, kvalita a vstřebatelnost. Na tato tři kritéria byste se měli při nákupu doplňků zaměřit primárně. Cenově velmi dostupné doplňky a vitamíny u pokladen supermarketů se sice mohou zdát lákavou volbou, je však třeba upozornit na to, že velmi často bývají ve formách, které se špatně vstřebávají a jejich využitelnost v těle je proto minimální. Opačným extrémem mohou být populární produkty, které se velmi často objevují v masivních reklamních kampaních, díky kterým o nich sice roste povědomí, ale zároveň s tím roste i jejich cena. S kvalitním složením a dobrou vstřebatelností pro tělo už toho ale mohou mít společného pramálo a mnoho lidí tak v dobré víře může užívat doplňky, jejichž účinky a vliv na zdraví mohou být minimální.

Doporučujeme tedy vždy dbát na to, pořizovat doplňky od prověřených výrobců, kteří dbají na kvalitu výrobku jako celku - od surovin, ze kterých je vyrábí až po formu zpracování, která ovlivňuje vstřebatelnost a kýžený efekt. Jako příklad si můžeme uvést již zmiňované magnesium. To můžete v obchodech a e-shopech najít hned v několika různých formách, přičemž každá forma v lidském těle funguje diametrálně odlišně. Zatímco forma oxidu sice bývá cenově velmi přijatelná, ale naše tělo dokáže tuto formu vstřebávat v rámci jednotek procent, forma bisglycinátu bývá sice finančně nákladnější, ale paralelně s tím vzrůstá i jeho vstřebatelnost - a to až na vyšší desítky procent. 

JAK DOPLŇKY KOMBINOVAT?

U všech našich doplňků najdete vždy konkrétní doporučení na to, se kterými dalšími produkty si dobře rozumí. Spousta z nich totiž mnohdy umí velmi dobře svá působení vzájemně podporovat a zlepšovat tak vstřebávání i následný účinek. A funguje to i naopak - existují kombinace, které vstřebávání ztěžují či dokonce znemožňují a výsledné benefity tak mohou být zcela bez očekávaného efektu. 

U některých doplňků můžete zaznamenat, že neobsahují pouze extrakt z jedné látky, ale je v ní přidaná ještě další složka. Tyto sloučeniny se pak označují jako tzv. bioenhencery a jejich úkolem je napomáhat vstřebávání “hlavní” látky či látek, které doplněk obsahuje. Jmenujme například Kurperin, který je kombinací kurkuminu (látka pocházející z kurkumy) a piperinu, který zde slouží právě jako bioenhencer.

KDY DOPLŇKY UŽÍVAT?

Každý doplněk má svá specifika. Každý samozřejmě působí na určitou zdravotní oblast, ale jejich účinky se velmi často liší i na době, ve které doplněk užijeme. Zatímco z některých budete nejvíce benefitovat ráno po probuzení, další mají tu největší sílu v době před spaním. Jedny vaše tělo nejvíce podpoří nalačno, další ke správnému vstřebávání potřebují úplně jiné podmínky (například tuk z potravin). 

Jedna zásada, která je platná v podstatě pro všechny doplňky je ta, abyste je užívali s co největším odstupem od klasických léků. Spousta z nich například negativně ovlivňuje vstřebávání určitých typů antibiotik (např. zinek, vápník či hořčík), další by se např. vůbec neměly kombinovat s léky na krevní tlak. Zde se opět popř. doporučujeme obrátit na lékaře, který vám medikaci předepíše.

BYLINKY

Skupinou, u které je poměrně jasno, jsou byliny. Ať se je rozhodnete užívat ve formě čaje, tinktury nebo extraktu, nejvíce prospěchu ve velké většině případů přinesou po ránu, kdy máme prázdný žaludek a minimálně zatížené další části trávicího traktu. U bylinek se zároveň vyplácí vytrvalost a pravidelnost. Pokud bylinu zapomenete vzít hned ráno, je následně lepší ji užít s jídlem, než pravidelnou dávku vynechat. 

Typicky se jedná o extrakty podporující vitalitu a energii (např. Rhodiola, Maral, Kozinec nebo Ženšen) nebo o doplňky zlepšující prokrvení (např. Shogaol nebo Ginkgo).

Teď přichází na řadu ALE. 🙂  Pokud se jedná o bylinky, které ze své podstaty mají například za úkol zlepšit spánek a usínání, nejvíce z nich samozřejmě budete benefitovat v době před usnutím (30 - 60 minut) - může se jednat např.o Mučenku, Chmel, nebo Šišák.

DALŠÍ DOPLŇKY

U ostatních doplňků se vhodná doba užívání může měnit. U některých nemusí být specifikována vůbec díky absenci dostatku odborných studií, u dalších se může lišit podle toho, za jakým účelem je užíváte. Podívejme se na doporučenou dobu užívání u vybraných doplňků stravy:

  • EGCG - extrakt zeleného čaje patří mezi extrakty, které je vhodné užívat ráno a na lačno. Jeho vstřebatelnost zvyšuje kofein a můžete jej tedy např. zapíjet vlažným zeleným čajem.

  • Kurkumin - tento doplněk u nás najdete doplněný piperinem (který významně ovlivňuje jeho koncentraci v krevní plazmě) pod názvem Kurperin. Doporučuje se konzumovat s jídlem obsahujícím dostatečný obsah tuků, který zlepšuje jeho vstřebatelnost a spíše v ranních hodinách. Velmi efektivní je jeho kombinace s Quercetinem.

  • Resveratrol - nejlepší biologická dostupnost byla prokázána při užívání v ranních hodinách. 

  • Astaxantin - je barvivo, které se získává z mořských organismů. Účinné látky se rozpouští v tucích, proto je vhodné jej užívat po jídle s jejich dostatečným obsahem. Velmi dobře funguje v kombinaci s Omega3. Vliv denní doby nebyl v rámci studií prozatím prokázán.

  • Vitamin D3 - rovněž patří mezi sloučeniny rozpustné v tucích a doporučuje se jej konzumovat po jídle s jejich obsahem. Ideální denní doba pro jeho konzumaci nebyla prokázána.

  • Zinek -  zinek není vhodné užívat společně s jídlem obsahujícím velký podíl rostlinné stravy. Ta totiž snižuje jeho vstřebatelnost. Tu naopak podporují živočišné bílkoviny. Zároveň bychom jej neměli užívat s doplňky obsahujícími železo či měď. Vliv denní doby na vstřebávání nebyl prokázán.

  • Hořčík (Magnesium) - vhodnější je jeho příjem s jídlem; některé jeho formy mohou nalačno způsobovat průjmy nebo podráždění žaludku. Neměli bychom jej však užívat se Zinkem, který narušuje jeho vstřebávání. Pro maximální vstřebatelnost určitě upřednostňujte jeho organické formy (např. bisglycinát). Pro relaxační efekt se doporučuje užívat před spaním; pro podporu imunity a hladiny energie naopak v první polovině dne. 

STÁLE SI NEJSTE JISTI?

Nedivíme se. Proměnných totiž existuje celá řada. Pokud si stále nejste jisti, kdy a jak užívat doplňky, které aktuálně používáte nebo s tím, se kterými máte vůbec začít, máme řešení i pro vás. 🙂  Obraťte se na Blanku, která vám v rámci konzultace poradí nejen s vhodným načasováním a kombinacemi, ale můžete se společně podívat i na důvody či zdravotní komplikace, kvůli kterým jste se do užívání pustili a prodiskutovat nejvhodnější postup přímo pro vás. 

Zdroj: www.epivyziva.cz



Výroba v ČR

Produkty Nástroje zdraví vyrábíme sami a to zde v ČR. Díky tomu můžeme dohlédnout na jejich vysokou kvalitu.

Věrnostní program

Pro stálé zákazníky máme připravený věrnostní program. Za své nákupy tak získáte ještě víc.

BIO kvalita

V naší nabídce naleznete produkty se samolepkou BIO, které jsou vyrobené ze surovin ekologického zemědělství.