Bolest kloubů a co jste o ní možná nevěděli
S bolestí kloubů se pravděpodobně už alespoň někdy setkal každý z nás. Potrápit umí při “obyčejné” chřipce, o dlouhodobých onemocněních nemluvě. O tom ví nejvíce asi všichni, kdo se potýkají s nejčastějším kloubním onemocněním - artrózou. Kde se bolest kloubů bere, jak jim můžeme zkusit ulevit a jaká je pravděpodobnost, že je ovlivňuje stav našeho mikrobiomu a střev?
STŘEVA A KLOUBY - JAK SPOLU SOUVISÍ?
V souvislosti s dlouhodobými kloubními onemocněními a jejich léčbou vám možná velmi pravděpodobně jako první naskočí v hlavě slovo kolagen, který je zásadní pro výstavbu pojivových tkání v našem těle, a který se velmi často využívá pro podporu pohybového aparátu. Kolagenu samozřejmě důležitost nemůžeme upřít, ale napadlo vás někdy, že stav vašich kloubů může velmi úzce souviset nejen s ním, ale například i s mikrobiomem a vašimi střevy?
Pojem střevní mikrobiom se v poslední době poměrně často stává předmětem nejrůznějších diskuzí. Zjednodušeně řečeno si pod ním můžeme představit všechny mikroorganismy (pokud bychom chtěli být konkrétnější, je jich hned několik bilionů), které osidlují naše střeva, a čím dál více se ukazuje, že toho mohou ovlivňovat více, než by se na první pohled mohlo zdát - imunitu, fungování mozku, ale třeba i naši náladu, hubnutí, a podle posledních výzkumů se ukazuje, že právě třeba i zdraví našich kloubů. Péči o něj bychom tedy rozhodně neměli podceňovat.
ARTRÓZA ANEB KDYŽ KLOUBY TRPÍ
Artróza je degenerativní onemocnění, které poškozuje především kloubní chrupavku a souvisí se zánětlivými procesy v našem těle, které potlačují tvorbu kolagenu a zhoršují ochranu chrupavky. Projevuje se bolestí kloubů, jejich ztuhlostí, otoky a omezením pohyblivosti. Dlouhá léta byl spojován s čistě mechanickým poškozením kloubů a jejich nadměrnou zátěží (např. v rámci sportu či v souvislosti s obezitou). Dnes je ale věda již o značný kus dál a význam se čím dál více začíná přikládat i dalším aspektům, které stav kloubů mohou ovlivňovat - mezi ně patří například právě stav mikrobiomu. Pokud není v rovnováze a je narušena střevní bariéra, začnou do těla pronikat nebezpečné bakterie a toxiny, které mohou krví doputovat až do kloubů, a tam podporovat zánětlivé procesy, které nepříznivě ovlivňují stav našich kloubů.
NEJVĚTŠÍ NEPŘÁTELÉ MIKROBIOMU I KLOUBŮ
- Obezita – kila navíc nejen klouby zatěžují, ale tuková tkáň navíc produkuje látky, které podporují záněty v těle i rozvoj artrózy.
- Inzulinová rezistence – zhoršená citlivost tkání na hormon inzulin, která je hlavní příčinou cukrovky 2. typu, narušuje i tvorbu o ochranu chrupavky.
- Nedostatek pohybu – pravidelný pohyb přirozeně zlepšuje výživu kloubů a má příznivý vliv i na další procesy v těle, složení střevního mikrobiomu a míru zánětů.
- Nezdravá strava – vznik artrózy podporuje především strava s přemírou tuků a sacharidů, stejně jako nedostatečný příjem bílkovin a vlákniny.
JAK NAOPAK MIKROBIOM PODPOŘIT?
- Užívejte probiotika. Přátelské bakterie (mezi které patří např. laktobacily a bifidobakterie), které nám pomáhají ve střevech trávit a zpracovávat vše, co sníme, úzce souvisí s absorpcí živin a celkově napomáhají budovat zdravou střevní bariéru.
- Dbejte na dostatečný přísun prebiotik. Ty zajistí, aby měli probiotika dostatečný přísun “potravy”. Jedná se především o vlákninu - rozpustnou i nerozpustnou, kterou najdeme např. v luštěninách, celozrnných obilovinách, zelenině, ovoci…
- Věnujte se tomu, co jíte - možná to bude znít jako klišé, ale vyvážená pestrá strava je skutečně alfou a omegou mnoha procesů v těle, mikrobiom nevyjímaje.
5 PŘÍRODNÍCH POMOCNÍKŮ PRO VAŠE KLOUBY
Pokud se s bolestí kloubů potýkáte a potřebujete kromě prevence řešit konkrétní zdravotní problém, je v dnešní době k dispozici celá řada přírodních doplňků stravy, které mají na klouby pozitivní vliv a mohou být nápomocni při řešení nejrůznějších potíží. Tady je našich 5 adeptů:
Doplněk stravy ze stromu Boswellia serrata má pozitivní vliv na stav kostí, kloubů, svalů, trávicí soustavu, střeva, mozek, ale i třeba reprodukci.
Náš tip: Vyzkoušejte i Boswelagen – unikátní kombinaci boswellie a kolagenu, která kombinuje jejich benefity.
Náš Vitamin D3 disponuje vynikající vstřebatelností a využitelností pro lidský organismus. Je důležitý pro kosti, zuby, svaly a imunitu.
-
ZÁZVOR
Možná se divíte, co ten tady dělá. 🙂 Všeobecně bývá spíše znám jako jedna z prvních pomocí při nachlazení; ode dneška už ale budete vědět, že i pomáhá udržovat normální stav a pohyblivost kloubů a podporuje normální funkci svalů.
Náš tip: Začněte každý den šálkem nápoje Epicafe Epigemic. Zázvor je v něm kombinován s praženým kořenem čekanky, který je bohatým zdrojem rozpustné vlákniny - a tedy vhodnou potravou pro “hodné bakterie” ve střevech.
Bylinka hojně využívaná v tradiční čínské medicíně a napomáhá udržovat normální stav kloubů a svalů.
Náš tip: Kombinovat jej můžete např. s Resveratrolem nebo Rosmarinic acid.
Barvivo z rodiny karotenoidů obsažené například v mase lososů a krevet nebo i v některých řasách. Využijte jejich sílu a vyzkoušejte Astaxantin.
Náš tip: Doporučujeme jej užívat i v kombinaci s Omega 3.
Zdroj: www.epivyziva.cz